آیا قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

آیا قیمت مسکن کاهش می یابد؟ آیا نتیجه ی این حقیقت تلخ که قیمت بالای مسکن و نبود توان خرید مصرف کننده و تعداد معاملات را به شدت کاهش داده اند می تواند منجر به کاهش معنادار قیمت ملک هم بشود ؟

اگر بخواهیم پیشبینی قابل اتکایی از وضعیت آتی قیمت ملک و مسکن داشته باشیم لازم است دلایل افزایش نرخهای گذشته ی این بازار را بررسی کنیم …
رشد قیمت مسکن از دو عامل اصلی پیروی می کند که از نظر ماهوی متفاوت هستند:

1_قیمت ساخت شامل مصالح ساختمانی

2_قیمت زمین

دلایل رشد مصالح ساختمانی که برای همه ی ما واضح است رشد نرخ ارز رشد بهای تمام شده ی خرید مصالح حتی در بعضی موارد کمبود مصالح ساختمانی

 و اما قیمت زمین

زمین که با ارز رابطه ای ندارد چرا انقدر رشد می کند ؟
پشت پرده ی رشد های مسکن در دهه های اخیر
شاید عجیب بنظر برسد ولی اعتماد اجتماعی که برخی به عنوان سرمایه ی مهم دولت ها از آن یاد می کنند با نخی نامرئی ولی محکم با قیمت زمین مرتبط است  اما چگونه ؟
قیمت یک متر زمین با خاک مشابه می تواند تا صدها برابر در مناطق مختلف یک منطقه یک شهر و استان متفاوت باشد دلیل چیست؟
زیر ساخت هایی مثل حمل نقل عمومی اتصال به شبکه سراسری برق و زیرساخت‌های معابر عمومی آب و فاضلاب  و … دلایل اصلی ایجاد این تفاوت ها هستند

نبود اعتماد اجتماعی  و عدم تصور دولتی که  بتواند و بخواهد که زمین های حاشیه شهرها را مناسب زندگی نماید و زیر ساخت‌های لازم را مهیا کند، باعث شده است به جای گسترش مناسب و سریع شهرها  رشد تقاضای زمین در مرکزیت شهرها بالا و بالاتر برود و به این ترتیب  قیمت زمین رشد زیادی را طی این سال‌ها تجربه کرده و تصور کاهش قیمت به دلایل ذکر شده حداقل فعلا ممکن نیست

قیمت زمین چرا بالا می رود ؟

از سال های ۷۰ به بعد و مخصوصا در دهه ی ۸۰  رویکرد  دولت‌های وقت  ایران فروش نفت  و آوردن دلار های ارزان به داخل کشور بوده است که  نتیجه ی بارز آن اثر رقابت منفی تولیدکننده ی داخلی با وارد کننده ی کالای مشابه خارجی بوده است .. به این ترتیب ارزانی غیر واقعی دلار باعث آسیب جدی به  صنایع و تولید کنندهگان داخلی شده بود مشروط به اینکه کالا و خدمات مورد صحبت قابلیت واردات داشته باشد.

از تولیدکنندگان پوشاک بگیرید تا لوازم خانگی و…  صدها تولید کننده ی مختلف که  توان رقابت با کالاهای خارجی را نداشته اند و از بین رفته اند سود ها به جیب وارد کنندان و نه تولید کنندگان سرازیر می شود.

اما نقش زمین به عنوان سرمایه گذاری خاص که امکان واردات آن وجود نداشته است. محل انباشت سرمایه های سرگردان زیادی شد که به دنبال سرمایه گذاری امنی می گشتند که از گزند واردات در امان باشد.

طی گذشت زمان مسکن ملک و زمین به این شکل سرمایه عای زیادی را جذب کرد و همزمان اعتماد عموم جامعه را بدست آورد.

با مطالب ذکر شده د رمورد رشد قیمت مسکن که بخشی ناشی از بهای تمام شده ی مصالح  و بخشی ناشی از محدودیت زمین‌هایی با موقعیت ها و زیر ساخت ها ی مناسب وهمچنین  عدم تصور گستر ش مناسب شهرها به علت ناتوانی دولت در ایجاد پروژه های عمرانی مناسب و عدم ورود بخش خصوصی به این مقوله بازهم به علت ریسک های سیستماتیک ناشی از دخالت های  دولتی  بوده است نمی توان افت قیمت مسکن را حتی با این وجود کاهش قابل توجه قدرت خرید متقاضیان متصور بود.

در ادامه ی مطالب عنوان  شده در مورد علل رشد مسکن که بخش بزرگی از رشد های قیمتی را غیر مسايل مربوط به رشد نرخ ارز و رشد مصالح ساختمانی  مربوط به کمبود زمین هایی با زیر ساخت های  مناسب  ذکر شدند  میتوان بافت های فرسوده را فرصتی ایده آل برای برگرداندن بخشی از تعادل از دست رفته در عرضه زمین های مناسب دانست.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه